Czym jest patriotyzm?

            Wiem, że generalnie to nie pora i czas, na dywagacje o patriotyzmie, bo byłby to lepszy temat gdzieś na okolice 3 maja, 11 listopada, albo chociaż 1 sierpnia. Jednak przy okazji tworzenia pewnej strategii opracowywanej na zajęciach. właśnie mieliśmy to, jak połączyć dwie koncepcje. Czytaj patriotyzm i koncepcje społeczeństwa obywatelskiego. Dwie w sumie przeciwstawne sobie koncepcje. Patriotyzm jednak zawsze kojarz się z prawą stroną światopoglądową. Społeczeństwo obywatelskie, to już bajka bardziej na lewo. Jednak gdyby się uparł znalazłby całą masę implikacji, które z jednej strony są absurdalne, z drugiej coś w tym jest.


       Jednak gdy zagłębić się w to bardziej, to można znaleźć  tym pewne wspólne punkty odniesienia. Między innymi to, że społeczność lokalna, może mieć wpływ na społeczeństwo ogólne.  Tak na prawdę patriotyzm nie polega tylko na tym, że ktoś nosi koszulkę z Polską Walczącą, albo z orzełkiem. Nie polega też na wyrywaniu ławek w czasie Marszu Niepodległości. Czasami to mogą być nawet najgłupsze rzeczy, na przykład dbanie o okolicę, czy znienawidzone przez wszystkich płacenie podatków, czy branie udziału w decyzjach dotyczących państwa, czyli z polskiego na nasze braniu udziału w wyborach. zdecydowanie w porządku jest też szacunek dla poglądów innych, z czym niestety nasze społeczeństwo miewa jeszcze problem.
https://pixabay.com/pl/flaga-polska-patriotyzm-441338/

       Wszystko to w ogólnym ujęciu można nazwać dbaniem o dobro wspólne. Oczywiście można by dodać do tego, jeszcze aspekty takie, jak służba wojskowa. Swoją drogą zastanawia mnie, czy te wszystkie "karki", które tak eksponują swój patriotyzm, chwyciłyby za broń, w momencie napaści nieprzyjacielskich wojsk na nasz kraj. Momentami śmiem wątpić. Chociaż może się mylę co do tego.   .     Nie zapominajmy również, o zainteresowaniu historią, kraju, co wbrew pozorom zaczyna pociągać młodych ludzi, chociażby na fali ostatnich rocznic i dni. Na przykład zainteresowanie żołnierzami AK, którzy nazywani też są wyklętymi, a za komuny zaplutymi karłami reakcji. Kiedyś ludzi to nie interesowało, albo zainteresowanie było małe. Dzisiaj młodzież jest zainteresowana historią swojego kraju, oraz jej obecnymi losami, co dla ludzi, w moim wieku nie było tak częste jak dzisiaj. 
           Wiele osób spiera się, czy patriotyzm może być tylko prawicowy, czy tez może być lewicowy. Przecież, jak masz inne poglądy od tego, co powinno się wyznawać, to jesteś lewakiem. Koleżanka w czasie dyskusji na roku stwierdziła, że gdyby dać test składający się z różnych pytań, to mogłoby się okazać, że część tych ludzi, którzy deklarują przynależność do prawej strony, mogłaby się okazać prawicowa tylko częściowo, lub też lewicowa. Kiedyś, czyli w czasach kiedy miałam już 18 lat i prawo wyborcze, ale nie byłam jeszcze na studiach, deklarowałam się jako osoba o poglądzie lewicowym. Dzisiaj na ostatnim roku studiów głowy bym sobie urwać, już za to nie dała. W sumie to nawet trochę wstydzę się, że chciałam wstąpić do lewicowej młodzieżówki. Jest kilka kwestii, co do których przychyliłabym się prawej stronie. Nie wiem, czy to zasługa studiów, czy jednak tego co dzieje się w koło. Nie mam pojęcia. 

             Jeszcze ostatnia sprawa. Dość kontrowersyjna,o której można by było mówić, w nawiązaniu do koszulek z orzełkiem. Pytanie, czy patriotyzm to moda, trend, czy jeszcze coś innego. Ile z tych ludzi oddałoby życie za ojczyznę (odsetek byłby jednak mniejszy) i czy to nie jest na chwilę, bo tak jak powiedziałam, teraz to takie modne.  Można zadawać sobie to pytanie, ale odpowiedzi doczekamy się, gdy ktoś na nasz kraj napadnie, albo gdy zmienią się tendencje, bo znów pewne wartości staną się obciachem. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Czy warto być prymusem- czyli krótka historia o terrorze czerwonego paska

Jak skutecznie podciąć komuś skrzydła-antyporadnik

Smarkate lata